Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Paskutinioji

Tądien dėvėjau mėlyną palaidinę su drugeliais ir segėjau trumpą sijonuką, kurio juodumas išryškėjo baltų pėdkelnių fone. Šiandien perbraukiau ranka per sijonuko klostes ir atgijo prisiminimai. Kažkur pasislėpė prabėgę dvylika metų ir pasirodė, jog tai buvo dar vakar. Taip, tai buvo ir vakar. Tos pačios baltos pėdkelnės, juodi sijonukai, visa galva aukštesnės, mažų delnų vos nulaikomos gėlės, pirmasis pėdsakas take link mokyklos.. Tik jau ne man, o tiems būgštaujantiems pirmokams, kurių delnai buvo dvyliktokų rankose. 
Tarsi didelis žmogus laikiau mergaitės ranką. Jos akyse šoko vaikystė, o manosiose - prabėgusių metų akimirkos. Jos kiekvienas žingsnis link mokyklos reiškė pradžią, o manieji - artėjančią pabaigą. Ir štai, kai jos pirmoji dar nežymi pėda įsispaudė ant grindinio priešais paradines mokyklos duris, kai mano dvylikos metų pamokos įsirėžė į plyteles, aš pakėliau akis ir pamačiau veidus, kuriuose radau tiek daug savęs. Tiek daug, kiek kada nors, pakėlę akis, ras kiekvienas. 
Aš irgi mačiau, kai pirmokų delnus spaudė kitų dvyliktokų rankos, kai jie visi būriu vedė juos link mokyklos, kai jie žvelgdavo į visus susirinkusius tarytum kažko ieškodami. Gal savęs? Gal savęs tada, kai ir jie stovėjo ir stebėjo kitus, manydami, jog jiems atvesti kažką (tarytum vietoj savęs) reiks dar ne greit? 
Tiesa ta, kad metai bėga labai greit. Ir tai supranti tik tada, kai patiri jausmą, kurio lig šiol nesi patyręs. Abiturientišką jausmą, turbūt taip reiktų jį pavadinti. 

Saugokit metus, saugokit rytus, kai sunku keltis, saugokit savaites, kai kasdien po atsiskaitymą, saugokit pamokas, iš kurių bėgat kolektyviškai, visi kartu, saugokit pirmadienius, saugokit tvarkaraščius, saugokit valgyklos maistą, triukšmą pertraukų metu, skambutį į pamoką ir iš jos. Nes kada nors, net jei ir atrodo "dar ne greit", teks suprasti, kad atėjo paskutinioji. Paskutinė Rugsėjo 1-oji tarp sienų, su kuriomis užaugai. Ir tada beliks žiūrėti į pirmokus, kurie šventės metu įsidrąsina ir ima žaisti žaidimą "Mano mamos vardas..." ir net spėja susiginčyti, kai vardai sutampa, ir nostalgiškai prisiminti, kai tai darei pats. 

Ner.

Komentarai

  1. Ak, kaip maloniai "nuslydo" šis įrašas... Šiek tiek džiaugiuosi, jog dar nepatyriau TO. Tiksliau paskaičius supratau, jog turėčiau džiaugtis. Nors skubėti ir nereikia. Vistiek kažkada ateis tas metas. O Tavosios mintys labai gražios. Suspaudė ten kažkur giliai visi žodžiai įraše. NE-SUS-TOK. Ir toliau dalinkis savo išgyvenimais, džiaugsmu ir nuotykiais. 😊 ^^

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Man slydo ašaros skruostais, kai rašiau šį įrašą, pilną tikros išgyventos emocijos. Aš labai džiaugiuosi, jog Tu dar nesuspėjai patirti šio jausmo..Bet juk supranti, kad laikas bėga greitai.. Džiaukis, džiaukis taip, lyg džiaugtumeisi paskutinį kartą.. Ir labai dėkoju Tau už gražų žodį, adresuotą man. Ačiū, kad skaitai, ačiū, kad esi čia. :)

      Panaikinti

Rašyti komentarą

Nieko nėra maloniau nei gauti žodžių už perskaitytus žodžius.

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Kelionė į maldą

Prisipažinsiu, kad dienomis aš imu abejoti, ar tikiu į Dievą. Vis sakau, kad tikiu juo, bet savaip. Tikiu Dievu, netikėdama kunigais, kurie, mano manymu, dabar yra kiek per daug ieškantys kelio į pinigines, kiek per mažai jo ieškantys į žmonių širdis. Todėl aš neinu į bažnyčią taip dažnai, kaip galbūt reikėtų, bet einu į maldą. Prieš šią kelionę visad atsimenu dvi akimirkas, kurios pabunda kiekvieną vakarą, kai tyliai kreipiuosi į Dievą.
Tai buvo seniai, labai seniai. Močiutė ateidavo į didįjį kambarį prie viduryje stovinčio stalo. Ji uždegdavo žvakę, šalia pasistatydavo kryželį, vienoje rankoje laikydavo rožančių, kita - būdavo ant knygos, kurios storumas tuomet mane gąsdino. Jos rausvos lūpos kažką vis kuždėjo, kol pirštai iš lėto ėjo nuo vieno rožančiaus karoliuko prie kito. Tada aš pasiimdavau rudą kėdę su raudonos medžiagos pluoštu, įsiūtu atloše, pristumdavau prie stalo ir, užsilipusi ant jos, ant stalo sudėjusi rankas, o galvą ant jų, iš apačios žiūrėdavau tai į raibuliuojanči…

Palaidokim ką nors

Palaidokime jausmus arba skausmus jo keliamus užkaskime. Užverskime žeme, ant kurios gulėdami galvojom norus, kai tą ne vienintelį rugpjūtį mums šnabždant krito žvaigždės. Aš pažadu: nuo mano rankos kris pirmoji žemės sauja ir pirmoji ašara riedės nuo mano veido. Sunki, pilna neišmatuoto ilgesio ir vis iš naujo gimusių vilčių, nekart klijuotų iš mažiausių šukių, iš žodžių, kurių abu mes nesupratom ir kalbėti nemokėjom. Palaidokim ir juos! Kartu ir akmenis griūties sumeskime į skausmo... o gal jausmo duobę. Ir ką gi laidosim? Prašau, palaidokim ką nors. Nes šitaip skauda nešioti tokį gyvą skausmą ir jausmą, kasdien vis mirtingesnį. 
Palaidokime jausmą, jei jis kankinasi kaip gyvulys, kelyje gyvulio partrenktas. Jei jis, šokdinęs pavasario drugius, dabar renka tik jų gležnus kūnus. Tik jausmą laidokim, jei saulėlydžiai jau nebe mūsų ir dainos per radiją skambančios, kartu išdainuotos, nebeskamba taip, kaip anuosyk. Jei vaistas nuo kilusio skausmo gali būt tik jausmo duobė, kurioje ir n…

Nusigėriau

Nusigėriau ir nusigerčiau dar kartą. Išgėriau pasivaikščiojimą ir visa tai, kas buvo jame, ir tai, ko nebuvo. Aš apgirtusi, o gal visai girta, sakiau sau. Rėkiau sau. 
AŠ PARAŠYSIU KNYGĄ. Pilną švelnių prisilietimų ir glamonių, prasidedančių blakstienomis, besibaigiančių pirštų galais. Tik tai bus vėjo rankos, saulės lūpos. Pilną balsų ir juoko. Tuo pripildys paukščiai ir vaikai. Joje tilps sulinkusi moteriškė su skara ir rudomis, pasitrynusiomis kelnėmis. Man atrodė, kad ta duona, kurią ji negailėdama mėtė į vandenį, buvo labiau reikalinga jai pačiai. Bet gulbė rėkė dar ir dar. Ir man atrodo, aš pirmą kartą visu gražumu pastebėjau jos baltumą. Aš ir balta, bet ji...dar ir dar. Moteriškė liovėsi ir sakė, eik gult jau. Tada ji pamatė mane ir nusišypsojo. Sakiau, laba diena. Ji taip pat sakė. Kairėje pamačiau porą su vaiku. Pagalvojau, kad nenoriu jų knygoje. Jų meilė sveria gal net 4 kg -  netilps. Meilės nenoriu talpinti į knygą. Ne dėl to, kad manoji netilps, o dėl to, kad ji laukia …